Pisanie dziennika jest zajęciem, jakie uprawiają ludzie od wieków. Dzięki pamiętnikom zachowała się wiedza sprzed lat. Dzięki pamiętnikom dostępny jest też obraz dawnych epok. We dzisiejszym świecie pisanie pamiętników papierowych powoli odchodzi do lamusa.

Zamiast pamiętnika papierowego są blogi, czyli pamiętniki internetowe typu https://wiadomoto.pl/. Jest jednak gigantyczna różnica pomiędzy takim dziennikiem papierowym a blogiem. Pamiętnik papierowy był bardziej osobisty. Natomiast bloga, który przecież funkcjonuje w internecie, może czytać każdy. Co zgodność z rzeczywistością internet gwarantuje pewną ochronę własności osobistej, lecz i tak wszyscy mogą mieć dostęp do zapisu refleksów lub przeżyć. Pamiętnikarstwo kultywowane jest także w social środki masowego przekazu.

Social środki masowego przekazu to, poza blogami, różne portale społecznościowe, muzyczne oraz inne, na jakich ludzie poznają się, zamieniają wrażeniami, zwierzają się sobie. Prowadzenie dzienników internetowych jest bardzo legendarne wśród młodych ludzi.

Wypada jednakże wiedzieć, że tego rodzaju zwierzenia prowadzą także niektóre gwiazdy, jak oraz politycy. Wiadomo jednak, iż takie blogi osób publicznych różnią się od pamiętników osób totalnie anonimowych. Politycy na własnych blogach w większości wypadków komentują najświeższe doniesienia z życia polityki, a również wchodzą w polemiki światopoglądowe ze swoimi kolegami z rządu.

Gwiazdy tudzież donoszą o swoich koncertach, pokazach mody czy filmach, w których zagrały. Blog jako pamiętnik ma prawo być gruntownie anonimowy, niemniej jednak niektórzy umieszczają na nim swoje zdjęcia, piszą czym się zajmują, skąd pochodzą. To rodzaj pewnego oczyszczenia, bowiem i tak piszą o rzeczach, które inni ludzie odczytują na odległość. Czasami jednak zdarza się, że przez treści umieszczane na blogu dana figura jest szykanowana w swoim środowisku, dotyczy to w głównej mierze dzieci. Wobec tego też wszyscy rodzice powinni być czujni oraz zwracać uwagę na to, co robi ich dziecko w sieci i jak to na niego wpływa.